İyi bir bakımla hayata tutunmaları için

hasta_bakicisi2Kadir Ünal IRKLI ~ Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu Yaşlı Bakım Bölümü öğrencileri için hazır. Kıbrıs’ta tek olma özelliğine sahip Yaşlı Bakım Bölümü’nü, program koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Özlem Nurluöz’e sorduk… Bir ön lisans programı olarak hazırlanan ve tüm imkanlarıyla öğrencileri için hazırlanan bölümün amacı, yaşlı bakım hizmeti verecek kişilere gerekli olan teknik bilgiyi vermek. Yrd. Doç. Dr. Nurluöz hedeflerini, “Bakıma gereksinimi olan ya da olmayan bütün yaşlı bireylerin bakım ve rehabilitasyonunu yapan ve onların yaşam kalitelerinin artırılmasına katkı sağlayan ara profesyonel elemanlarının yetişmesini sağlamak” olarak açıkladı.

YALNIZLIK DUYGUSUNDAN KURTARMAK İÇİN

Mezunlarının, Yaşlı Bakım Teknikeri unvanına sahip olduğunu ifade eden Nurluöz, yaşlı bireyleri, bakıma muhtaç olsun veya olmasın hayata tutunmasına yardımcı olacak desteği verebilecek uzmanlar yetiştireceklerini söyledi. Nurluöz, “Onları, yalnızlık duygusundan uzaklaştırma, kendi bedenine ve yaşam alanlarına karşı duyarlı ve koruyucu olmalarını alışkanlık haline getirmeye yardımcı olan ve bunu uygulatan insan gücünü yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

KUZEY KIBRIS’IN İHTİYACI

image296Kuzey Kıbrıs’ta nüfusun değiştiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Nurluöz, yaşlı bireylerler birlikte kentleşmenin de arttığını belirterek, “Geleneksel aile yapısı değişiyor. Yaşlı bireylerin bakımı belli merkezlere devrediliyor. Bu kurumlarda doğru uygulamaları yapacak elemanlara ihtiyaç hızla artıyor” dedi. Meslek hakkında unutulmaması gereken konunun iyi bir eğitim yanında, hayatı, insanları ve işini seven uzmanlar yetiştirmek olduğunu anlatan Nurluöz, “Yaşlıları ancak böyle yardımcılar mutlu edebilir” diye konuştu.

İSTİHDAM SORUNU YOK

“Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz, temsilcimiz ve bizim markamızdır” diyen Nurluöz, öğrencilerinin her türlü donanıma sahip olmaları için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Yaşlı Bakım Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin istihdam sorununun olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özlem Nurluöz, mezunların iş başvurusu yapabilecekleri uzun bir liste verdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan yaşlı bakım evleri, huzur evleri, özel hastaneler, yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü sosyal hizmetler, belediyeler, yaşlı hastaların yatırıldığı bölümleri olan hastaneler, terminal dönem bakım merkezleri, sivil toplum kuruluşları ve özel kurumlarda yürütülen güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz bakım merkezleri, değişik düzeylerde sağlık hizmeti yürüten özel ve gönüllü kuruluşların sağlık birimleri…

Reklamlar

FACEBOOK’TAN TAKİP ET

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s