“İnsan yüklü” klasik hikâyeler

Gülin SAYILAR~

Arabanın Milattan Önce 3000 yıllarında tekerleğin bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülüyor. Yunan, Mısır ve Asur gibi kavimlerin dönemlerini inceleyenler, savaşlarda kullanıldığı anlaşılan arabalara rastlıyor. 9’uncu yüzyıldan beri üzerleri kapatılmaya başlanan arabalar, 17. yüzyıldan itibaren Fayton şekline dönmüş…

Arabaların hikayesini önemli ve çekici kılan gerçekte bir insan hikayesi anlatıyor olmasından geliyor. Hayatın, doğum ve ölüm arasındaki uzun yolunun bir parçası olan arabalar yılları eskittikçe daha da değerli oluyor. Onlar değerlerini eski birer makine olmaktan değil, insan hikayesini yüklenmekten alıyor. Yakın Doğu Üniversitesi akademik çalışmalarının yanında, sosyal ve kültürel etkinliklere önem vererek, 2007 yılında bir Araba Müzesi kurdu. Müzede 40’ı klasik olmak üzere 60’tan fazla araba bulunuyor. KKTC’nin ilk Araba Müzesi olma özelliğine sahip mekan araba meraklılarının ilgisine cevap veriyor.

Arabaların “insan” yüklü hikâyesini merak edenleri ağırlayan Müze’den sizler için seçtiklerimiz

BEDFORD BUS: KIBRIS YAPIMI
1963 İngiltere ve Kıbrıs yapımı olan Bedford Bus, sıralı, dizel, perkins motor türüne sahip ve 4 silindirden oluşuyor. Bedford Bus’ın ilk şekli Limasol’da, dülger şeklinde kullanılmış. Daha sonra Kuzey Kıbrıs dülgerleri otobüs şekline çevirmiş. Bu otobüsler bazıları yolcu taşımak için bazıları ise yük taşımak için kullanılmış. Bedford Bus,  dünyanın başka hiç bir yerinde yok. Bedford Bus’ta 30 yolcu taşıma kapasitesi vardı. Kullanıldığı zaman önden kadınların arkadan erkeklerin binip oturmaları için iki kapı yapılmış. Hem dünyada tek hem de KKTC’ye özel bir araç olmasıyla dikkat çeken otobüs ziyaretçilerini bekliyor.

AUSTIN PRINCESS: MAKAM ARACI
1956 model olan  Austin Princess,  İngiltere’de üretilmiş. Motor hacmi 3995 cc, motor türü sıralı ve 6 silindirden oluşmakta.1960 yılında, Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğu zaman, dönemin valisi Hugh Foot, adadan ayrılacağı zaman, 1956 yapımı Austin Princess marka otomobilden,  bir tane Dr. Fazık Küçük’e, bir tane Makarios’a hediye etmiş. Makam aracı olarak kullanılan Austin Princess’in üstündeki bayrak da 1960 yılından kalma. Şimdi Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’nde bulunan araba Dr. Fazıl Küçük’ün pek çok fotoğrafınada rastlamak mümkün.

CRESSMOBILE: DÜNYADA TEK
1899 modeli olan Cressmobil, müzenin en eski arabası.Bu araç, dünyada tek olma özelliğine sahip. Amerika’da üretilen araç, bir silindirli, motor türü yan sıralı ve motor hacmi 8 hp. Ziyaretçilerin hayranlıkla bakltıkları araba, kendisini kullanıcılarının tüm sırlarını sessizce taşımaya devam ediyor. Ziyaretçiler dünyada tek olan arabayı bu kadar yakından inceleyebilmenin heyecanını yaşarken, ilginç görünümü hakkında da yorum yapıyor. Cressmobile, rengi, yaşı, modeli ve tek oluşuyla müzedeki diğer arabaların arasında hemen fark ediliyor.

Reklamlar

FACEBOOK’TAN TAKİP ET

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s